27

Wednesday, May

WWW survivaltech PL

Na urlop do Bodrum
 /  / Na urlop do Bodrum
Na urlop do Bodrum

Na urlop do Bodrum

Na urlop do Bodrum
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Na urlop do Bodrum

Iście kosmopolitycznym miastem Turcji, a przy tym i atrakcyjnym turystycznie jest Bodrum. Właściwie w niczym nie przypominające typowe tureckie kurorty miasto, odwiedzają przede wszystkim spragnieni promieni słonecznych turyści oraz prawdziwi miłośnicy pamiątek dawnych cywilizacji.

W okolicy Bodrum odnajdziemy na wzgórzach między porośniętymi drzewkami oliwnymi, malownicze wioski z bielonymi chatami, w których śmiało można stwierdzić, że setki lat temu zatrzymał się czas. Dla wszystkich jest to niesamowite i dość niezwykłe przeżycie cofnąć się o tyle wieków w czasie.

Niegdyś w Bodrum, przez w sumie tysiąc siedemset lat, stał jeden z cudów antycznego świata, wzniesiony w IV w. p.n.e. grobowiec Mauzolosa. Liczącą 49 metrów piramidę powaliło w XV wieku silne trzęsienie ziemi. Na miejscu ruin bracia z zakonu joannitów wznieśli do dziś dnia górujący nad zatoką, Zamek Świętego Piotra.

Region Bodrum nieco przypomina grecką prowincję. Faktycznie przez wieki przeplatały się jego dzieje z Grecją, tym bardziej, że niedaleko jest z tutejszego portu na jej wyspy, Rodos i Kos. Bodrum kosmopolityczne było już w starożytności. Jego starożytna nazwa to Halikarnas. W jego ogromnym porcie nad Morzem Egejskim cumowały floty z różnych części świata. Był wśród nich statki egipskie, greckie, Fenicjan, z Italii i Sycylii.

Do dziś dnia w porcie Bodrum panuje spory ruch. Co chwile wpływają do niego miniaturowe łódeczki i wielkie promy. Warto się skusić na rejs turystyczny, których oferta jest dość bogata. Romantyczny i nastrojowy jest wieczorny rejs po zatoce, podczas którego słuchając szumu fal i nastrojowej bałkańskiej muzyki z pewnością zachwyci nas podświetlona panorama miasta.

W Bodrum jest mnóstwo barów, pubów i dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana. Przez to, że w nocy miasto tętni życiem, za dnia jest z lekka senne. Oprócz zabawy czas spędza się tu na spacerach promenadą, uprawianiu trekkingu i sportów wodnych oraz plażowaniu. Aż do końca października jest tu wyjątkowo ciepłe morze. Około 30 km od Bodrum znajduje się port lotniczy Bodrum-Milas. Nie ma tu jednak z Polski bezpośrednich rejsów. Z możliwych tanie loty wykonują z naszego kraju do Turcji, linie lotnicze Turkish Airlines.

Zobacz także pozostałe teksty o turystyce:

About the author:

Related posts