29

Wednesday, January

WWW survivaltech PL

Plitwickie Jeziora
 /  / Plitwickie Jeziora
Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora to jeden z piękniejszych regionów Chorwacji. Chronione już od 1928 roku, zostały w 1949 roku wcielone w obszar wówczas tworzonego Parku Narodowego Plitwickie Jeziora. Wyjątkowa wartość tego niesamowitego przyrodniczego tworu została doceniona przez UNESCO, które wpisało park na listę światowego dziedzictwa w 1979 roku. Park obejmuje fragment doliny rzeki Korany z 16 dużymi akwenami i szeregiem małych jeziorek, które na długości 8km zajmują powierzchnię 217ha. Najwyżej leżącym jeziorem, na wysokości 637m jest Proscansko, najniżej Novakovic Brod (503m). Największym (82ha) i jednocześnie najgłębszym (46m) jest jezioro Kozjak.

Położone kaskadowo łączą się za pomocą licznych wodospadów, których w parku jest 90. Charakterystyczne turkusowo-błękitno-zielone wody, które tryskają z obfitych źródeł krasowych wypełniając głębokie niecki o wysokich i często bardzo stromych ścianach tworzą mniejsze i większe jeziora. Rejon ten posiada także liczne jaskinie krasowe. Można tu spotkać także bardzo rzadko spotykane na świecie groty martwicowe.

Chorwacja bardzo dużo środków i starań włożyła w odbudowę infrastruktury parku, która została zniszczona podczas wojny jugosłowiańskiej. Zresztą to właśnie tutaj rozpoczęła się w 1991 roku wojna, kiedy to Serbowie zaatakowali chorwackich milicjantów. Choć Serbowie zaminowali progi trawertynowe, grożąc ich wysadzeniem, nie zrealizowali swoich planów, a po 5 latach działań wojennych Chorwatom udało się odbić park. Obecnie Plitwice goszczą co roku tysiące zachwyconych turystów.

Do parku prowadzą dwa wejścia, przy kasach każdy otrzymuje mapkę na podstawie której można ustalić sobie swoją własną trasę przejścia parku. Można poruszać się tylko po wyznaczonych w terenie szlakach, które biegną po drewnianych pomostach tuż nad taflami wody lub wspinają się na strome, skaliste ściany. W wielu miejscach czekają na turystów ławeczki, na których można odpocząć. Po jeziorze Kozjak odbywają się rejsy statkami spacerowymi, można także zwiedzić park wykorzystując pociąg panoramiczny- autobusowy skład kilku wagonów, który łączy górne i dolne jeziora.

Zobacz także pozostałe teksty o turystyce:

About the author:

Related posts